8/12/2022  
 посетител бр.:
 
МУЛТИМЕДИЈА
КОМПЈУТЕРИ И КОМПЈУТЕРСКИ ДОДАТОЦИ
ПРИКЛУЧОЦИ И КАБЛИ
МОБИЛНИ ТЕЛЕФОНИ И ДОДАТОЦИ
КОМПАКТ ДИСКОВИ
ДВД ВИДЕО
ИГРИ, СОФТВЕР И ДОДАТОЦИ
МУЗИЧКИ ИНСТРУМЕНТИ И ДОДАТОЦИ
 
 
2/14/2011  
Татјана Лазаревска нај пејачка во Битола
11/3/2009  
ОДБЕЛЕЖАН 25-ГОДИШНИОТ ЈУБИЛЕЈ - Валандовски мераци
11/3/2009  
Фолк фест Валандово го прослави сребрениот јубилеј


Најголем избор на ЦД и ДВД во Република Македонија.

МИСТЕР КОМПАНИ, ГТЦ I кат, СкопјеВЕСТИ
 

12/22/2006
Есма Реџепова - Теодосиевска порачува - Чекај животе, ми се живее

 
Есма Реџепова
 
Есма Реџепова - Теодосиевска порачува
Чекај животе, ми се живее
---------------------------------------------------
"Чекај животе" е новото ЦД на кралицата на ромската песна Есма Реџепова - Теодосиевска. Албумот содржи десет нови композиции плус две бонус веќе чуени "Зошто си ме мајко родила" и "Свадба македонска". На албумот Есма има и две дуетски песни "За Македонија" и "Љубовна" заедно со Наум Петрески.
Есма на вчерашната промоција истакна дека овој албум многу и значи и сака и ова нејзино дело да остане запаметено. Кралицата на ромската песна со ова ЦД вели дека се потсетува на својот живот, но бара шанса и понатаму да продолжи да се занимава со она што најмногу го сака - музиката. Албумот е еден од многуте досега издадени насекаде низ светот на жената која има одржано повеќе од 20.000 концерти, а ја препознаваат по карактеристичната боја на глас и орнаментите карактеристични само за неа. Автор на музиката и на аранжманите на повеќето нумери е Симеон Атанасов, а текстовите се на Борче Нечовски.
Албумот го издаде продукциската куќа Мистер Компани и чини 750 денари. Идната година, како резултат на оваа соработка е предвидено издавање на нов албум со ромски песни.
Утре од 13 до 14 часот во продавницата на Мистер Компани во ГТЦ, Есма ќе им биде на располагање на обожавателите кои ќе можат да го набават ЦД-то по промотивна цена од 500 денари.

Вечер, бр. 13381, 22.12.2006
А.Ѓ.
фото: А.Ивановски

 

 

 
     
 
        Copyright © 2006 Mister Company